XIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa 22-29 lipca 2012

Po raz 13. jest obchodzony z inicjatywy MIVA Polska Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, związany ze wspomnieniem Patrona Kierowców i Podróżujących – św. Krzysztofa.

Hasłem tegorocznego Tygodnia jest: Niesiemy Chrystusa na drogach świata.

MIVA Polska prowadzi w tym czasie Akcję św. Krzysztof – 1gr za 1km. Jest to apel do kierowców, aby podziękować Bogu za bezpieczne podróże i w myśl hasła 1 grosz za 1km bezpiecznej jazdy przekazać swój dar na środki transportu dla misjonarzy.

Inauguracja obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa z udziałem MIVA Polska, będzie miała miejsce w niedzielę 22 lipca b.r. w Warszawie, w Parafii św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12 (Dzielnica Ursynów). Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 11.45. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Bp Jerzy Mazur.

Tydzień Św. Krzysztofa związany jest z wieloma inicjatywami i obchodami na rzecz bezpieczeństwa na drodze. Jednakże jest to przede wszystkim inicjatywa duszpasterska i misyjna.

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w kościołach i parafiach w Polsce błogosławi się kierowców i ich pojazdy. Wtedy też kierowany jest apel MIVA o rozważną, kulturalną, bezpieczną i trzeźwą jazdę i zachęca się wiernych oraz ludzi dobrej woli do udziału w Akcji św. Krzysztof: podziękuj Bogu za bezpieczne podróże i ofiaruj 1 grosz za 1 km bez wypadku na środki transportu dla misjonarzy.

Imię ‘Krzysztof’ oznacza z j. greckiego ‘niosącego Chrystusa’. Każdy misjonarz jest ‘krzysztofem’ w sensie duchowym. Posłany jest, aby nieść Chrystusa i światło Jego nauki tym, którzy GO jeszcze nie znają. To zadanie wypełnia poprzez nauczanie, świadectwo życia i wieloraką działalność
dobroczynną. Codziennym narzędziem w realizacji tej misji są środki transportu. Pozwalają one sprawnie docierać do miejsc, osad, wiosek, dzielnic, gdzie mieszkają ludzie i prowadzić różne dzieła misyjne i charytatywne służące dobru ludzi.

Projekty MIVA Polska zrealizowane w 2011 dzięki Akcji św. Krzysztof

Łącznie to 52 projekty zakupu rozmaitych pojazdów w 25 krajach świata i zostało zakupionych:

43 auta terenowe i osobowe,

1 ambulans,

7 motocykli, 12 rowerów oraz 1 silnik do łodzi.

31 – to projekty w Afryce (m.in).w Zambii, Kamerunie, Mozambiku, Gabonie, Mali, na Madagaskarze),

19 – w Ameryce Łacińskiej (m.in. w Peru, Boliwii, Urugwaju),

2 – w Azji i w Oceania (Papua Nowa Gwinea).

16 spośród nich to były prośby księży diecezjalnych (misjonarze Fidei Donum), 12 – od Sióstr zakonnych; 2 – misjonarze świeccy; 22- misjonarze zakonni;

Na powyższe pojazdy MIVA Polska przekazała łączną sumę 306 500 Euro(ok. 1,3mln PLN). Wartość tych pojazdów uwzględniająca pomoc innych podmiotów i organizacji misyjnych to ponad. 900 tys. Euro.

Nowe prośby misjonarzy. Czego one dotyczą?

Do Biura MIVA Polska napływają prośby z różnych stron świata. Zadaniem MIVA jest zaradzić tym prośbom.

Potrzeby misjonarzy jeśli chodzi o pojazdy misyjne, można podzielić na kategorie:

– powstają nowe misje i nowe dzieła misyjne oraz rozwijające się już istniejące dzieła prowadzone przez misjonarzy wymagają wyposażania w środki transportu (np. nowe misje i jednostki kościelne, nowe ośrodki zdrowia, nowe szkoły misyjne itp.)

– nowi misjonarze wyjeżdżający na misje z Polski muszą być wyposażeni w środek transportu, aby mogli rozpocząć pracę misyjną;

– zużyte pojazdy misyjne wymagają wymiany. Pojazdy te zużywają się często o wiele szybciej ze względu na trudne warunki, w których są eksploatowane;

– konieczność doposażenia misji w motocykle, rowery dla woluntariuszy i katechistów, łodzie, silniki do łodzi;

W obecnym momencie 2012 roku na pomoc z MIVA Polska czeka ponad 40 polskich misjonarzy i misjonarek m.in. misjonarze z nowo powstałej diecezji Kabwe w Zambii (4), nowi misjonarze (Boliwia i Peru). Potrzebny jest ambulans do Rwandy (Kibeho). Poza tym najczęściej potrzebne są samochody terenowe. Są także prośby o motocykle (Peru, Ghana), rowery dla katechistów w Zambii). Większość próśb dotyczy misjonarzy w Afryce.

Jakim jesteś chrześcijaninem za kierownicą?

Obchody św. Krzysztofa to także okazja, aby przeprowadzić sobie rachunek sumienia kierowcy i użytkownika drogi. Wiele jest bowiem grzechów popełnianych przez kierowców. Pomocą może posłużyć dekalog kierowcy proponowany przez MIVA Polska. Są to zasady etyki kierowcy chrześcijanina w formie 10 przykazań dla Kierowców wynikające przede wszystkim z 5. przykazania Bożego.

Przykazania MIVA Polska dla kierowców:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam.

Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Boże pobłogosław naszej podróży.

Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.

Boże prowadź!

Święty Krzysztofie, módl się za nami!

Pytania do rachunku sumienia kierowcy:

1. Czy nie jestem egoistą na drodze?

2. Czy nie jestem ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi na drodze?

3. Czy pamiętam o modlitwie, kiedy wyruszam w drogę? Czy dziękuję za szczęśliwą podróż?

4. Czy jestem życzliwy wobec pieszych?

5. Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę?

6. Czy dbam o stan techniczny pojazdu, czy zapinam pasy?

7. Czy brawurą i nadmierną prędkością nie zagrażam życiu ludzi?

8. Czy pomagam potrzebującym na drodze?

9. Czy przestrzegam przepisów drogowych?

10. Czy szanuję pracę naszej Policji?

Jakim jestem kierowcą? Jakim człowiekiem jestem na drodze?

(chwila ciszy)

Pomóż i Ty polskim misjonarzom docierać do najbardziej potrzebujących – swoim darem podziękuj Panu Bogu i Patronowi kierowców, św. Krzysztofowi, za bezpiecznie przejechane kilometry!

Kontakt:

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy

Ul. Byszewska 1, skr. poczt.112, 03-729 Warszawa 4

Konto:

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

PeKaO S.A. I O/Warszawa 69124010371111000006916802

tytułem: MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy

Indywidualni dobroczyńcy mogą przekazywać swój dar wpłacając również na konto MIVA Polska. Ci, którzy zdecydują się wpłacać regularnie przynajmniej raz w roku zostają Przyjaciółmi MIVA Polska i otrzymują Honorową Kartę Przyjaciela MIVA Polska. Każdy dobroczyńca i Przyjaciel MIVA Polska jest otoczony modlitwą polskich misjonarzy szczególnie w każdą I – szą sobotę miesiąca.

Wszystkie pojazdy misyjne zakupione z pomocą MIVA noszą jej emblemat jako znak obecności polskich darczyńców i Przyjaciół MIVA na misyjnych drogach.

„Bóg Zapłać” za złożony dar!

Św. Krzysztofie, módl się za nami!

Boże, prowadź!


Czym jest MIVA?

To organizacja niosąca pomoc misjonarzom w zdobywaniu środków transportu niezbędnych w pracy misyjnej. Najczęściej potrzebne są samochody terenowe, motocykle, rowery, łodzie, barki rzeczne a także quady, silniki do łodzi a nawet zwierzęta pociągowe.

Nazwa MIVA oznacza Mission Vehicle Asossiation czyli organizację na rzecz misyjnych środków transportu. Początki MIVA sięgają 1927 roku w Niemczech, w Kolonii. Jej inicjatorem był o. Paweł Schulte ze Zgromadzenia Księży Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1949 roku powstała MIVA w Austrii, której podwaliny położył Karl Kumpfmüller, świecki katolik. Później powstały podobne organizacje w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii i w innych krajach. Organizacje te działają niezależnie chociaż ze sobą współpracują.

MIVA Polska

Powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 ze wsparciem MIVA Austria. Jej inicjatorem był ks. Marian Midura pracujący wcześniej jako misjonarz Fidei Donum w RPA. MIVA Polska działa jako jedna z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Polscy misjonarze i misjonarki

Na misjach pracuje 2170 polskich misjonarzy i misjonarek w 94 krajach świata. W swojej pracy potrzebują bardzo ważnego narzędzia jakim jest środek transportu: samochód, motocykl, łódź, barka, motorówka, rower. dzięki którym mogą docierać do ludzi i pomagać im. Większość misjonarzy pracuje w krajach misyjnych należących do tzw. Trzeciego Świata. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc, którą organizuje MIVA.

ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor MIVA Polska, wieloletni misjonarz w RPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*