Przeżyjmy dobrze żałobę

Przeżyjmy dobrze żałobę

Do przeżywania 1. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w polskim, w tradycyjnym duchu końca żałoby zaapelował kard. Kazimierz Nycz.

Podkreślił, że nie oznacza to iż w przyszłości ten temat nie będzie podejmowany, chodzi bowiem o wymiar duchowy końca żałoby.

Metropolita warszawki przyznał, że ma obawy czy dzień ten nie zostanie zmarnowany. Apeluje jednak, by przeżyć go w duchu jedności, by pomóc rodzinom opłakującym swoich bliskich, którzy zginęli w katastrofie.

– Mija rok od tej katastrofy, a to w polskiej tradycji, w tradycji Kościoła, jest czas zakończenia żałoby – mówił kard. Nycz podczas briefingu w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Wyjaśnił, że koniec żałoby polega na poleceniu zmarłych Bogu w czasie odprawianych w rocznicę Mszy św. – Zamykamy trudny dla Polaków rok, co nie znaczy, że nie będziemy na wiele sposobów wracać do tego wydarzenia – dodał.

Metropolita warszawski przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski wydała list z okazji rocznicy 10 kwietnia. W liście biskupi analizują wymiar religijny ego wydarzenia. – Jest w tym apelu zawarte wszystko to, co trzeba podkreślać w ramach Wielkiego Postu w różnych miejscach Polski i w Warszawie – powiedział. – Niezbadane są wyroki Boskie, człowiek ma prawo stawiać pytanie „dlaczego tak się stało?” Niemniej nie możemy się na tym zatrzymać, bo często trzeba powiedzieć sobie jak Hiob biblijny „Bądź wola Twoja”. Nie jest to łatwa odpowiedź, niełatwe szukanie – przyznał.

Propozycja Kościoła przeżywania tego dnia to Msze św. W Warszawie o godz. 13.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, z udziałem Episkopatu Polski. Zaproszone są na tę Eucharystię rodziny ofiar katastrofy. Swój udział potwierdziło już ok. 400 osób, przedstawiciele władz i urzędów. Msza św. będzie miała wymiar ogólnopolskich obchodów rocznicy. W Krakowie kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. o godz. 10.00 na Wawelu, gdzie pochowana jest para prezydencka.

W Warszawie wieczorem o godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego będzie kolejna Msza św. w trakcie której szczególną modlitwą będą otoczeni żołnierze oraz księża, którzy zginęli.

Rankiem, o godzinie 7.20 – porze startu samolotu prezydenckiego – rodziny ofiar wezmą udział w ekumenicznym nabożeństwie na Okęciu, bez udziału mediów i polityków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*