Post, jałmużna i modlitwa

Post, jałmużna i modlitwa

Post, jałmużna i modlitwa niech nam pomagają otwierać serca na owoce paschalnego dzieła Chrystusa
– zaleca Benedykt XVI w środowych rozważaniach na okres Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową, Ojciec Święty wprowadził nas w teologię i duchowe znaczenie Wielkiego Postu.

Papież przypomniał, że święty popiół nałożony na nasze głowy jest znakiem, który przypomina nam, że jesteśmy stworzeniem, zachęca do pokuty i nawrócenia, do zwiększenia wysiłków, by się nawrócić, aby coraz bardziej iść za Panem Jezusem. Zaznaczył, że życie chrześcijańskie jest drogą, którą należy przebyć. W liturgii istnieje słowo kluczowe „dzisiaj”, które należy rozumieć w pierwotnym znaczeniu i konkretnie a nie metaforycznie.

Benedykt XVI przypomina, że niedziela Wielkiego Postu, wprowadza nas w itinerarium chrzcielne, jak gdyby w ponowne przejście drogi katechumenów, którzy przygotowują się do przyjęcia Chrztu.

Ojciec Święty przypomniał, że droga, do której przebycia zachęcany jest każdy chrześcijanin w okresie Wielkiego Postu jest w tradycji Kościoła powiązana z postem, jałmużną i modlitwą, aby „życie było bardziej trzeźwe”. Post, jałmużna i modlitwa niech nam pomagają otwierać serca na owoce paschalnego dzieła Chrystusa. Jest to zewnętrzny znak wewnętrznej rzeczywistości, naszych wysiłków, aby z Bożą pomocą powstrzymać się od zła i żyć Ewangelią. Jednak nie pości prawdziwie ten, kto nie karmi się Słowem Bożym – zaznaczył papież.

„Kościół wie, że ze względu na naszą słabość trudno nam o ciszę, aby stanąć przed Bogiem i uświadomić sobie naszą kondycję stworzeń, które zależą od Niego, oraz grzeszników potrzebujących Jego miłości. Dlatego w Wielkim Poście wzywa do większej wierności i intensywności modlitwy oraz dłużej medytacji Słowa Bożego” – powiedział papież.

Na koniec, Benedykt XVI zaapelował do wiernych o zrozumienie zaproszenia Chrystusa, by pójść za Nim bardziej zdecydowanie i konsekwentnie, odnawiając łaską i zobowiązania wypływające ze Chrztu św., do porzucenia starego człowieka i przyobleczenia się w Chrystusa.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Wielki Post jest sposobnym czasem do umacniania naszej więzi z Chrystusem i do naśladowania Go w ofiarnej miłości. Podejmując na nowo zobowiązania chrzcielne, porzućmy starego człowieka, który jest w nas, a przyobleczmy się w Chrystusa, abyśmy przeżywali Paschę odnowieni i gotowi powtarzać za św. Pawłem: „Oto już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”. Niech wam Bóg błogosławi!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*