Obchody 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy

foto

Rzymskie obchody 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy rozpoczęły się 26 sierpnia otwarciem wystawy fotograficznej o jej życiu, dziełach i przesłaniu w Palazzo della Cancelleria, siedzibie papieskich trybunałów, oraz Mszą św. w tamtejszym kościele św. Wawrzyńca. Przewodniczył jej kard. Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki watykańskiej.


Wystawa fotograficzna w Palazzo della Cancelleria będzie czynna do 7 października, kiedy przypada 60. rocznica zatwierdzenia przez Kościół założonego przez Matkę Teresę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

W rzymskich domach kontemplacyjnych gałęzi Misjonarek i Misjonarzy Miłości rozpoczęły się dziś modlitwy w formie nowenny, a następnie stałej adoracji eucharystycznej przed liturgicznym wspomnieniem błogosławionej, obchodzonym 5 września.

Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza w kościele św. Grzegorza na wzgórzu Celio, przy którym Matka Teresa zatrzymywała się podczas swych pobytów w Wiecznym Mieście. Eucharystii przewodniczyć będzie pochodzący z Indii kard. Ivan Dias, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Misjonarki Miłości prowadzą w Wiecznym Mieście sześć dzieł apostolskich. Zajmują się chorymi na AIDS, imigrantami, samotnymi kobietami z dziećmi i bezdomnymi. Jedno z ich dzieł miłosierdzia powstało na terenie Watykanu.

Przełożoną
watykańskiej wspólnoty jest s. Agnes Marie, pochodząca z Polski. – Pragnienie założenia naszej wspólnoty w Watykanie zrodziło się w Kalkucie, kiedy Jan Paweł II odwiedził w 1986 r. pierwszy przytułek dla biednych, założony przez Matkę Teresę. I to właśnie tam miał powiedzieć Matce: ,,Tak bardzo pragnę mieć ubogich w Watykanie”. Matka Teresa odpowiedziała, że może się o to postarać i chętnie wyśle tam wspólnotę sióstr. Dwa lata później Misjonarki Miłości pojawiły się w Watykanie. Otworzyłyśmy przytułek zgodnie z życzeniem Jana Pawła II – podkreśla zakonnica.

Na terenie Watykanu Misjonarki Miłości prowadzą przytułek dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. – Jest ich tu obecnie około 30. Pochodzą najczęściej z Europy, ale są także kobiety z Afryki i Azji. Wspólnota Misjonarek Miłości liczy siedem sióstr pochodzących z Indii, Kenii, Ukrainy i Polski. Drugim dziełem rozpoczętym później jest stołówka dla mężczyzn z ulicy. W tym wszystkim pomaga nam wielu wolontariuszy z Rzymu – mówi s. Agnes Marie.

Pytana dlaczego Misjonarki Miłości są zawsze uśmiechnięte, polska zakonnica przypomina słowa Matki Teresy: ,,Nawet nie wiecie, ile dobrego może zrobić jeden zwykły uśmiech”. – Dlatego pragnęła, aby każda Misjonarka Miłości była uśmiechnięta – podkreśla s. Agnes Marie.

Na całym świecie pracuje ponad 5 tys. Misjonarek Miłości, które prowadzą kilkaset dzieł miłosierdzia. Jak same podkreślają, nieważne jest, co robią i z kim pracują, ale jak kochają. Najliczniejszą grupą w zgromadzeniu są Hinduski, a następnie Kenijki i Meksykanki. Spośród Europejek największą grupę stanowią Polki.

KAI [Msz]

__________________________________________________________________________________________________________

Matka Teresa z Kalkuty (ur. 27 sierpnia 1910 w Skopje – zm. 5 września 1997 w Kalkucie) – katolicka siostra zakonna, prowadząca w Indiach działalność humanitarną. Od 2003 błogosławiona. Urodziła się w 1910 roku w Skopje (obecnie Macedonia) jako Agnes Gonxha Bojaxhiu. Z pochodzenia była Albanką. Już w wieku 12 lat poczuła powołanie do służby zakonnej. Sześć lat później wstąpiła do zakonu sióstr loretanek w Irlandii, przyjmując imię zakonne Teresa. Swój nowicjat odbywała w Indiach. Tam od 1929 pracowała w katolickiej szkole dla dziewcząt w Kalkucie, której została później dyrektorką.

W 1946 miała usłyszeć wezwanie od Boga, by pomagać biednym i opuszczonym. W 1948 przywdziała charakterystyczne białe sari z niebieskim obrzeżem. Za zgodą papieża Piusa XII wyszła na ulice Kalkuty pomagać trędowatym, umierającym i porzuconym dzieciom. W 1950 założyła zgromadzenie sióstr misjonarek miłości, które prowadzą w Indiach i na całym świecie sierocińce, domy dla chorych i umierających. W 1979 za swoją pracę Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Matka Teresa zmarła na zawał serca 5 września 1997 w Kalkucie.

Zgromadzenia i stowarzyszenia założone przez bł. Matkę Teresę:

  • Misjonarki Miłości – gałąź aktywna,
  • Misjonarki Miłości – gałąź kontemplacyjna,
  • Bracia Misjonarze Miłości,
  • Ojcowie Misjonarze Miłości,
  • Świeckie Misjonarki Miłości,
  • Cierpiący współpracownicy,
  • Corpus Christi Movement.

Już w niecałe 2 lata po jej śmierci Matki Teresy papież Jan Paweł II uznał, że za jej wstawiennictwem dokonał się pierwszy cud (uzdrowienie chorego na raka żołądka) i rozpoczął jej proces beatyfikacyjny. Pomimo wątpliwości związanych z tym uzdrowieniem i pojawiających się głosów, że Matka Teresa powinna zostać ogłoszona świętą już za swoją niezwykłą działalność za życia, zostaje beatyfikowana 19 października 2003. Jeszcze nigdy we współczesnej historii chrześcijaństwa nikt nie został wyniesiony na ołtarze tak szybko, bo zaledwie 6 lat po swojej śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*