Zaproszenie Biskupa Siedleckiego na „Jerycho Młodych” i Diecezjalny Dzień Dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II do Pratulina

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Nasza diecezja przygotowuje się do szczególnego dziękczynienia. W dniu 19 czerwca br. w Pratulinie zgromadzimy się na Eucharystii, aby dziękować dobremu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II, dopełniony wydarzeniem Jego beatyfikacji. To nasze Diecezjalne Święto Dziękczynienia zgromadzi nas jako Kościół wokół Chrystusa, który był mocą i źródłem świętości naszego Rodaka. Szczególnym znakiem jedności Kościoła będzie, jak to już było zapowiadane w słowie zapraszającym na XIX rocznicę powstania Katolickiego Radia Podlasie, obecność pośród nas Ks. Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Ten Diecezjalny Dzień Dziękczynienia poprzedzi tak zwane „Jerycho młodych”.

17 czerwca br. młodzież naszej diecezji rozbije namioty w Pratulinie, by na modlitwie i rozważaniu słowa Bożego, w radości i entuzjazmie, przeżywać dzień wspólnoty młodego Kościoła ze swoim biskupem. W sobotę z młodzieżą spotka się również Nuncjusz Apostolski. „Jerycho młodych” to także przygotowanie do XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Światowe Dni Młodzieży to dzieło bł. Jana Pawła II, który w szczególny sposób towarzyszył młodym w ich drodze do Chrystusa. W sierpniu młodzi wyruszą do Hiszpanii na spotkanie z Benedyktem XVI. Wiem, że wielu młodych z naszej diecezji przygotowuje się do wyjazdu do Madrytu. Niektórzy uczestniczyli już w spotkaniu przygotowawczym w Dusseldorfie w ubiegłą niedzielę. Tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali na wyjazd do Madrytu zachęcam do podjęcia tej pielgrzymki. Zachęcam również duszpasterzy, by ofiarnie towarzyszyli młodym.

Najpierw jednak zapraszam wszystkich młodych do Pratulina. Zapraszam wszystkich diecezjan bez względu na wiek. Zapraszam całe rodziny, przedstawicieli wszystkich wspólnot parafialnych, ruchów i stowarzyszeń. Bądźmy w tym dniu razem.

19 czerwca br. to również dzień II Diecezjalnej Pielgrzymki Samorządowców organizowanej w tym roku przez Akcję Katolicką. Szczególne zaproszenie kieruję, więc do samorządowców zatroskanych o nasze małe ojczyzny. Zapraszam do Pratulina przedstawicieli urzędów marszałkowskich województwa lubelskiego i mazowieckiego, wszystkich prezydentów i burmistrzów miast, wójtów naszych gmin, radnych i wszystkich pracowników administracji samorządowej. Będziemy modlić się za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II i naszych Męczenników z Pratulina o światło Ducha Świętego dla tych, którzy niosą na swoich barkach odpowiedzialność za życie społeczne i gospodarcze naszego regionu, by w duchu Chrystusowego Krzyża uczyli się swoją misję postrzegać jako służbę.

Na czas przygotowania i przeżywania naszego Dziękczynienia udzielam wszystkim z serca pasterskiego błogosławieństwa.

BISKUP SIEDLECKI