Słowo Biskupa Siedleckiego o działalności i o potrzebach Katolickiego Radia Podlasie (2011)

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Dnia 9 lipca br. mija 19 lat od powstania Katolickiego Radia Podlasie – naszej diecezjalnej rozgłośni. Będziemy uroczyście świętować tę rocznicę 19 czerwca w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Jak zwykle jubileusz Radia stanie się okazją do spotkania Koła jego Przyjaciół. Zapraszam na to świętowanie nie tylko zrzeszonych słuchaczy, ale wszystkich, którym bliskie jest Katolickie Radio Podlasie – zarówno więc słuchaczy jednej ulubionej audycji, jak i tych, którym Radio towarzyszy przez cały dzień. Z badań ogólnopolskiego rankingu słuchalności stacji radiowych wynika, że jest to ponad trzystutysięczna rzesza słuchaczy – młodych i starszych – w naszym regionie. Dzięki no-wym mediom nasze radio słyszane jest również w całej Polsce i na wszystkich kontynentach. Mamy tego dowody przez telefony, sms-y i maile, czy to w trakcie różnych audycji czy poza anteną. Są to często nasi diecezjanie, którzy dzięki transmisji radia w internecie mają kontakt z Ojczyzną, z regionem skąd się wywodzą.

Po 19 latach Katolickie Radio Podlasie to coś więcej niż tylko rozgłośnia radiowa. To instytucja, która służy naszej diecezji, Biskupowi, w szczególności w jego posłudze pasterskiej. To także Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, Bractwo św. Judy Tadeusza, Fundacja Centrum Prasowo-Radiowe. Od roku istnieje też Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, który powstał z inicjatywy radiowego zespołu. Nadto wokół tej rozgłośni powstają liczne projekty zmierzające do promocji naszego regionu, do budowania wspólnoty na różnych płaszczyznach. Organizowane są spotkania, pielgrzymki, podejmowane działania kulturotwórcze przez wspieranie miejscowych twórców i lokalnych imprez. Katolickie Radio Podlasie to dzieło życia wielu oddanych mu pracowników i przyjaciół; to miejsce wykorzystania indywidualnych talentów ludzkich dla dobra całej wspólnoty.

Wszystkich zatem, którym bliskie jest nasze Radio, którzy za jego pośrednictwem otrzymują słowo Boże, nadzieję i otuchę w trudach życia, zapraszam do udziału w uroczystościach 19 czerwca w Pratulinie. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

W trakcie naszego spotkania będziemy się też modlić o to, by trud grona pracowników i przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie nie poszedł na marne, byśmy wszyscy uczy-li się wybierać między tym, co ulotne i bezwartościowe, choć może atrakcyjnie opakowane, a tym, co służy rozwojowi naszego ducha, co m.in. dzięki naszym lokalnym mediom mamy na wyciągnięcie ręki.

Kościół nie tylko ma prawo, ale i obowiązek budować, rozwijać nowoczesne silne media, których zadaniem jest przekazywanie niezmiennej prawdy o Bogu i człowieku. Dzięki tym mediom możemy zobaczyć nieco inny, ale bardziej prawdziwy obraz świata i naszych problemów. Możemy otrzymać pomoc w rozwijaniu wiedzy religijnej, poprzez codzienną lekturę Pisma Świętego, poprzez prezentację książek i periodyków religijnych, zachętę do codziennej rozmowy z najbliższymi, a także do włączania się w życie parafii, w życie wspólnot i ruchów kościelnych. Potrzeba nam wzmocnienia naszej wiary nie tylko poprzez katechizację naszych dzieci, ale i nas dorosłych. Potrzeba nam zanurzenia się w tajemnicy chrztu świętego, zrozumienia Eucharystii. Wyznajemy często nasze przywiązanie do Kościoła, ale coraz rzadziej przyjmujemy słowo Chrystusa i sakramenty jako moc do przemiany naszego życia i światło w naszej codzienności, w spotkaniach i relacjach z naszymi bliskimi. Wobec wielkiej liczby depresji, załamań, przeżywania lęku przed śmiercią, przed następnym dniem, przed spotkaniem z drugim człowiekiem, trzeba zadać sobie pytanie, czy mamy świadomość, że Chrystus ma moc dać nam życie w sytuacjach, gdy doświadczamy braku, krzywdy i cierpienia?

Drodzy Diecezjanie!

Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do istnienia i rozwoju Katolickiego Radia Podlasie i wszystkim dziełom, które zrodziły się wokół niego. Powstały one, istnieją i rozwijają się dzięki olbrzymiemu wysiłkowi zespołów redakcyjnych, przyjaciół radia i słuchaczy. Dziękuję za modlitwę, za ciężką odpowiedzialną pracę i dary materialne. W tym roku te ostatnie wydają się szczególnie
istotne, bowiem przyszedł czas uiszczenia opłaty w wysokości około pół miliona złotych za prawo do nadawania programu, czyli tak zwanej koncesji. Zespół radiowy zadbał o wszelkie kwestie formalne i merytoryczne, ale bez naszej wspólnej pomocy radio może nie udźwignąć samodzielnie ciężarów finansowych, co musiałoby się wiązać z ograniczeniem czasu nadawania programu. Mając to na względzie, wyznaczam na niedzielę 5 czerwca zbiórkę ofiar na tacę, które w całości zostaną przeznaczone na opłacenie koncesji.

Wszystkim, którzy okażą troskę o dalsze istnienie Katolickiego Radia Podlasie z serca błogosławię.

BISKUP SIEDLECKI
Zbigniew Kiernikowski