Dzień Modlitw za Kościół w Chinach – 24 maja 2012 r.

24 maja już po raz piąty przeżywać będziemy Dzień modlitw za Kościół w Chinach. Takie było życzenie papieża Benedykta XVI wyrażone w Liście do Kościoła w Chinach z 2007 r. Dzień ten jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Dziewicy Maryi Wspomożycielki Wiernych, którą chińscy katolicy otaczają czcią w sanktuarium Sheshan koło Szanghaju. W tym dniu katolicy całego świata jednoczą się w modlitwie z Kościołem, który jest w Chinach. Do modlitw włączają się już od pięciu lat polscy katolicy. Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoni stwierdził podczas ostatniego zebrania plenarnego Kongregacji, że Kościół w Chinach przeżywa rozkwit ewangelizacji, chociaż wciąż doświadcza wielu trudności, między innymi ze strony państwa. Katolicy w Chinach stanowią jedynie około 1% ogółu społeczeństwa (ok. 12-14 mln wiernych). Doznają licznych prześladowań. Działalność tzw. Stowarzyszenia Patriotycznego wciąż utrudnia prawdziwe pojednanie wśród chińskich katolików. Utrudniony jest albo całkowicie uniemożliwiony kontakt ze Stolicą Apostolską. Brakuje kapłanów i sióstr zakonnych. Potrzebna jest formacja i edukacja w wierze świeckich. Włączmy się w duchowy most katolików całego świata, którzy wspierają modlitwą cierpiący Kościół w Chinach.