„CONCLAVE” w Terespolu

16 października 2013 będziemy obchodzili w całym kraju 35. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji niezwykły wymiar duszpastersko – wychowawczy będą miały obchody tej rocznicy w parafii Terespol, dnia 13 i 20 października 2013 r. o godzinie 18.00

Sztuka pt. „CONCLAVE” w reżyserii ks. Karola Nasiłowskiego – wikariusza w Terespolu, dotyczy pamiętnego wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową. W przygotowanie sztuki włączyło się 95 osób, m.in. młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Terespolu. W rolach głównych wystąpią: Patryk Godlewski w roli kardynała Karola Wojtyły, Hubert Knigawka w roli kardynała Stefana Wyszyńskiego i Bogusław Krynicz w roli kardynała Pericle Felici. W pozostałych rolach wystąpią jako kardynałowie: Grzegorz Badysiak, Jakub Czapski, Jakub Pikuła, Krzysztof Czerko, Bartłomiej Leszczyński, Kacper Magielnicki, Łukasz Onyszczuk, Mateusz Miszczuk, Bartłomiej Terpiłowski, Rafał Sakowicz, Tomasz Gójski, Kamil Mackiewicz, Piotr Szprychel i Mateusz Prokopiuk. Ochronę papieską stanowią: Gwardia Szwajcarska: Szymon Horoszko i Maciej Terpiłowski oraz ochroniarze: Filip Komorniczak, Dawid Kotowski, Piotr Sobol i Przemysław Kłos.

Sztuka „CONCLAVE” przybliży nam jak trzymani „pod kluczem” kardynałowie mieli dokonać wyboru papieża. Widzowie będą mogli zobaczyć przypuszczalny przebieg głosowania – które owiane jest tajemnicą – jak jeszcze raz, będą mogli przeżyć niezwykłe wydarzenia sprzed 35 lat. W poszczególnych aktach, widzowie zobaczą przysięgę kardynałów, przebieg tajnych głosowań, rozmowę kardynała Stefana Wyszyńskiego z kardynałem Franz Koenigiem. Również zobaczymy jak Kardynał Wojtyła po głosowaniach, przyjmuje wybór na papieża i jakie imię obiera. Następnie, na nowo przeżyjemy pamiętne słowa „Mamy papieża! Najczcigodniejszego i Najdostojniejszego Księdza Karola, Świętego Rzymskiego Kościoła, Kardynała Wojtyłę”. W ostatnim akcie zobaczymy jak kardynałowie składają homagium nowemu papieżowi.

Oprawa muzyczna: chór CORDA VOX, dyrygent Tomasz Jezuit. Montaż i realizacja dźwięku: Tomasz Oleszczuk, szycie kostiumów: Krystyna Witan. Charakteryzacja aktorów: Ilona Trochimiuk, Gabriela Wolińska, Daria Zasiuk, Anna Parafiniuk i Iga Paderewska. Projekt i skład graficzny plakatu: Maciej Boruc.

Duszpasterze z Parafii pw. Trójcy Świętej w Terespolu zapraszają do obejrzenia tej niezwykłej sztuki. Wstęp wolny. Więcej szczegółów na plakatach i ulotkach.

konklawe

ks. Karol Nasiłowski