31. Piesza Pielgrzymka Podlaska wyruszy na Jasną Górę

Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski powiedział, że pielgrzymowanie należy do koncepcji biblijnej człowieka. To od wygnania z raju rozpoczęła się ta przedziwna pielgrzymka, opowieść o wygnaniach i powrotach.

– Wszyscy patriarchowie pielgrzymowali, mając po drodze różne doświadczenia. Narów wybrany też pielgrzymował, odbywał drogę do Egiptu, a z Egiptu przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Prorocy też często mówili o roli wygnania i powrotu. Również Jezus pielgrzymował, zarówno z rodziną, gdy udawał się do Jerozolimy, jak i później, w swojej działalności publicznej. Swoją misję pojął właśnie jako swoistą pielgrzymkę, a następnie rozesłał uczniów na cały świat- podkreślił Biskup Siedlecki.

Pielgrzymka na Jasną Górę zrodziła się w określonych warunkach społeczno – politycznych. W ciągu 30 lat nabierała różnych aspektów – dodał ks. Biskup.

– Dzisiaj trzeba tę tradycję kontynuować. Bardzo cieszę się, że w naszej diecezji jest taka chęć, że ks. Piotr Wojdat podejmuje taką inicjatywę i są wszyscy, którzy chcą pomóc ją urzeczywistniać. Że są chętni, księża którzy idą z pielgrzymami i wspomagają ich swoją posługą kapłańską. Wiem z doświadczenia, że w ludzkich sercach dokonuje się bardzo wiele podczas tych prawie 2 tygodni. Bardzo to doceniam i uważam, że jest to bardzo dobry czas rekolekcyjny- zaznaczył ks. bp. Kiernikowski.

W tym roku na Jasną Górę z diecezji siedleckiej wyruszy około 30 grup. Przewodnikiem Pielgrzymki jest ks. Piotr Wojdat. Pierwsza grupa wyrusza na szlak pątniczy już 31 lipca. Oficjalne rozpoczęcie Pielgrzymki Podlaskiej zaplanowano tradycyjnie 2 sierpnia.