Uroczystości beatyfikacyjne księdza Jerzego Popiełuszki

W sobotę, 6 czerwca w Warszawie na Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczystość beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. O godzinie 7.00 zostaną otwarte sektory dla gromadzących się wiernych. Natomiast o godzinie 9.00 rozpocznie się program religijno – artystyczny.

– O godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza Św. beatyfikacyjna, której będzie przewodniczył delegat Ojca Św. Benedykta XVI – Arcybiskup Angelo Amato. Msza Św. zakończy się około godziny 13.00. Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego zostanie uformowany szyk procesji i w procesji nastąpi uroczyste przeniesienie relikwii nowego błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – o dalszym przebiegu uroczystości powiedział ksiądz Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Siedleckiej Kurii Biskupiej.

Organizatorzy uroczystości zapewniają, że cała organizacja dobiega końca, a odpowiednie służby porządkowe zadbają o bezpieczeństwo zgromadzonych osób.

Termin zgłoszeń na te uroczystości minął 28 kwietnia.

RAMOWY PROGRAM UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANYCH Z BEATYFIKACJĄ KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI W WARSZAWIE W DNIACH 5 I 6 CZERWCA 2010 ROKU.

I. WIGILIJNE CZUWANIE MŁODZIEZY PRZY ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ

15.00 – 17.30 – Spotkanie młodzieży Archidiecezji Warszawskiej na Polach Wilanowskich.
17.30 – 19.00 – Transmisja telewizyjna koncertu ku czci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
19.00 – 21.00 – Koncert zespołu Deus meus.

II. UROCZYSTOŚĆ BEATYFIKACYJNA KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

Uroczystości przewodniczy delegat Ojca św. Benedykta XVI Abp Angelo Amato. Zaproszone są najwyższe władze państwowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i z zagranicy.

7.00 – Otwarcie sektorów dla wiernych
9.00 – 10.30 – Program religijno – artystyczny.
10.45 – Wejście Kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wciągnięcie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej i flagi Watykanu, hymny państwowe.
11.00 – 13.30 Msza święta beatyfikacyjna.
Koncelebruje ją około 200 księży biskupów, około 800 kapłanów. Msza św. rozpoczyna się odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki i wniesieniem relikwii nowego błogosławionego.

III. PROCESYJNE PRZENIESIENIE RELIKWII BŁOGOSŁAWIONEGO KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI Z PLACU PIŁSUDSKIEGO DO ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ W WILANOWIE

Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego uformuje się szyk procesji i nastąpi uroczyste przeniesienie relikwii nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach trasy kolumnie pielgrzymkowej towarzyszą orkiestry Relikwie będą
witane na granicach parafii leżących na trasie przejścia pielgrzymki. Relikwie poniosą wydelegowani przedstawiciele tych parafii i środowisk. Do udziału w procesji zaproszeni są wszyscy uczestnicy uroczystości beatyfikacyjnych.

14.00 – Wyjście procesji z Placu Piłsudskiego.
18.00 – Zakończenie procesji nabożeństwem przed świątynią na Polach Wilanowskich i wprowadzenie relikwii do Świątyni Opatrzności.
18.30 – Zakończenie obchodów beatyfikacyjnych i Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich.

IV. NIEDZIELA – 13 CZERWCA 2010 ROKU
ARCHIDIECEZJALNE DZIĘKCZYNIENIE ZA BEATYFIKACJĘ KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

11.00 – Koncert
12.00 – Msza św. dziękczynna sprawowana na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki. Liturgii przewodniczyć będzie Arcybiskup Kazimierz Nycz. Po Mszy świętej nastąpi przeniesienie relikwii nowego błogosławionego do bocznej kaplicy kościoła św. Stanisława Kostki.