Słowo Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego na Dzień Świętości Życia – 2012

Drodzy Diecezjanie!
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego odsyła nas do faktu wcielenia Syna Bożego, który za sprawą Ducha Świętego począł się w łonie Dziewicy z Nazaretu. Ewangelia, która opowiada o tym
wydarzeniu pomaga nam odkrywać, jak wielkim błogosławieństwem jest dla nas zaakceptowanie Bożego planu, pozwala także zrozumieć, że podjęcie tego planu wymaga od nas uznania swojej bezsilności, niemocy i przyjęcia postawy służby – na wzór Maryi.
Maryja nie chce sama decydować o swoim życiu, ale oświecona Słowem Boga przyniesionym Jej przez Anioła Gabriela, przez wiarę wybiera drogę poddania się Bożemu zamysłowi względem Niej. Dzięki takiej postawie w Jej życiu może się począć nowa rzeczywistość z Ducha Świętego. Tym samym też wskazuje drogę zawierzenia słowu Boga i właściwego odniesienia do Dawcy życia tym wszystkich, którzy to odniesienie zatracili i próbują z własnym życiem radzić sobie po swojemu, często raniąc siebie i innych.
Od 1998 roku decyzją Episkopatu Polski uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest również przeżywana jako Dzień Świętości Życia. Jego ustanowienie jest konkretną odpowiedzią na pojawiające się coraz częściej próby kwestionowania sensu ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Dzień ten jest impulsem do żarliwszej modlitwy w intencji ludzi odpowiedzialnych za tworzenie prawa, za lekarzy, pielęgniarki i rodziców, oraz tych wszystkich, w ręce których złożony został dar ludzkiego życia, by z miłością mu służyli.
Jako chrześcijanie wiemy doskonale, że ludzkie życie jest największą wartością spośród wszystkich wartości stworzonych w porządku doczesnym. Ale jednocześnie właściwe odniesienie do Boga, który jest Panem i Źródłem życia, chroni nas od postawy nadającej prymat i wartość absolutną życiu doczesnemu. Dojrzała postawa chrześcijańska czerpiąca z postawy Maryi – Służebnicy życia, pomaga zachować wierzącym właściwy i wyważony stosunek do życia, który we współczesnym świecie jest głęboko zachwiany. Szczególnie niepokoją wszelakie próby ustawodawcze i legislacyjne, które nie służą właściwej promocji godności ludzkiego życia. Choć zdajemy sobie sprawę, że ustawodawstwo nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, to jednak mając świadomość jego wychowawczej funkcji, musimy dołożyć wszelkich starań, aby było ono właściwe i szanowało ludzkie życie na każdym etapie jego trwania. Ma to swoje ważkie znaczenie w sytuacji, kiedy naród dotyka zagrożenie demograficzne, a dzietność polskich rodzin jest niemalże najniższa w całej Europie.
Trzeba wspierać także wszelkie wysiłki chrześcijan i ludzi dobrej woli, którzy działają na rzecz opracowania rzetelnej polityki prorodzinnej oraz domagają się od właściwych organów państwowych wprowadzania odpowiednich uregulowań w tej kwestii służących całemu narodowi.
Praca ta jednak może wydać dobre owoce tylko wówczas, gdy zatroszczymy się o należytą i właściwą formację ludzkich sumień. Ostatecznie przecież konkretne decyzje szanujące życie ludzie bądź je kwestionujące podejmuje każdy człowiek we własnym sumieniu. Prawo, a także różne formy wsparcia instytucjonalnego choć bardzo ważne, to jednak nie podejmą decyzji za konkretnego człowieka. Trzeba zatem wspierać wszelkie wysiłki zmierzające do jak najlepszego, czyli ewangelicznego ukształtowania mentalności samych chrześcijan, tak by doświadczywszy sami przemiany serca, stali się zaczynem przemiany całego świata.
Wspierajmy nowe życie i tych, którzy się nim opiekują poprzez swoją modlitwę, post i jałmużnę. Niech Duch Święty każdemu z nas podpowie, jak najlepiej może – na wzór Maryi – służyć życiu. Zechciejmy włączyć się i podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego i wszelkie inicjatywy kształtujące pozytywny obraz wokół tajemnicy przekazywania i przyjmowania daru życia dziecka, a także poszanowania tego daru, szczególnie w momencie starości, doświadczeń czy chorób.
Proszę Duszpasterzy o zorganizowanie w swoich parafiach podczas Mszy św. 26 marca 2012 r. uroczystych przyrzeczeń osób podejmujących Dzieło Duchowej Adopcji.
Wszystkim gotowym podjąć te wezwania z serca błogosławię

ZBIGNIEW KIERNIKOWSKI
BISKUP SIEDLECKI

L.dz. 216/12
Siedlce, 17 marca 2012 r.