Słowo Biskupa Ordynariusza – Z prośbą o wsparcie finansowe Katolickiego Radia Podlasie

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

W ciągu 18 lat działalności Katolickiego Radia Podlasie okazało się, że nawet ciężka praca, oparta na ludzkich rozlicznych talentach, to za mało by to dzieło mogło przetrwać. Zwłaszcza w świecie zdominowanym przez media, które nie opisują, ale niejednokrotnie tworzą rzeczywistość codziennego życia. Rozwój cywilizacji, globalizacja, są dla całego Kościoła wyzwaniem. Okazywanie bierności oznacza przyzwolenie na postępującą laicyzację i sekularyzację. Bierność przybrana w pióra fałszywie rozumianej tolerancji jest niczym innym jak słabością. Dziś zadaniem, dla nas chrześcijan, jest tworzyć i wspierać media katolickie w każdej formie, by mogły nie tylko egzystować jako niszowe, ale skutecznie konkurować z największymi potentatami medialnymi.

Owocem ciężkiej pracy i inwencji zespołu redakcyjnego Katolickiego Radia Podlasie, jest ponad 17 godzin codziennego programu radiowego docierającego do ponad 350 tysięcy słuchaczy. Nikt dziś nie podważa roli Katolickiego Radia Podlasie dla środowiska naszego regionu. Jego niekwestionowaną pozycję podkreślają samorządy, placówki kultury, oświaty, przedsiębiorcy. Nie byłoby to możliwe bez licznej grupy przyjaciół i dobroczyńców, ludzi którzy rozumieją, że „być chrześcijaninem” nie sprowadza się tylko do prostej demonstracji religijności poprzez udział w najważniejszych uroczystościach kościelnych, czy niedzielnej mszy świętej. Oni wiedzą, że chrześcijaństwo sprawdza się w praktyce, w każdej chwili życia, w każdej wykonywanej czynności, podejmowanych decyzjach, relacjach międzyludzkich.

Katolickie Radio Podlasie nie tylko spełnia funkcję informacyjną dotyczącą tego, co dzieje się w naszym regionie, ale przede wszystkim
służy dziełu ewangelizacji. Umożliwia między innymi: Biskupowi nawiązanie bliskiego kontaktu z wiernymi; uczy umiejętności wykorzystania Słowa Bożego i wprowadzania je w życie oraz właściwego rozumienia liturgii i jej znaczenia w życiu chrześcijanina. Radio stwarza również możliwość szybkiego reagowania na aktualne wydarzenia, z gwarancją dotarcia do dużej liczby słuchaczy w danym momencie. Daje niepowtarzalną szansę dotarcia do ludzi, którzy oddalili się od Kościoła i sakramentów świętych. Biorąc to wszystko pod uwagę, pragnę zachęcić wszystkich do codziennego słuchania tej stacji również tych, którzy kierując się stereotypami lub zrażeni przez inne błędne inicjatywy unikają jej. Katolickie Radio Podlasie realizuje dziś misję budowania jedności opartej na miłości i zaufaniu między ludźmi. Tego zaufania tak bardzo brakuje w naszej Ojczyźnie, targanej różnymi konfliktami, których podłożem najczęściej jest pycha i ludzka małostkowość, gdyż potrzeba jej nieustannego dialogu na każdym poziomie. Rozmowa pozwala wyartykułować potrzeby i pretensje, zdefiniować rozwiązania. To musi być ciągły dialog oparty na miłości wzorowanej na miłości Boga do człowieka, a więc miłości bezwarunkowej i niczym nieograniczonej. Miłości uzdalniającej do służenia drugiemu, do oddania aż po śmierć. Tylko taki dialog może odbudowywać zaufanie zniszczone przez pychę, gniew, pożądanie.

Działalność Katolickiego Radia Podlasie jest sprawą, która musi leżeć na sercu całej wspólnoty Kościoła Siedleckiego. Istotne jest w tym zarówno dzieło materialnego utrzymania, jak i szeroka z nim współpraca w tworzeniu programu. Każde dobre dzieło parafii i instytucji diecezjalnych jest odpowiednio wspierane przez radio. Podobnie jego inicjatywy, pomysły, powinny znajdować wsparcie w parafiach. Do rangi obowiązku urasta realizacja zadania promocji nie tylko naszego radia, ale i portalu internetowego oraz tygodnika Echo Katolickie w naszych wspólnotach, troska o ich dobre imię, podkreślanie wartości i znaczenia, a także wspierania inicjatyw.

Drodzy Siostry i Bracia!

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do istnienia i rozwoju Katolickiego Radia Podlasie. Słuchaczom, darczyńcom, członkom Kół Przyjaciół KRP, pracownikom i dyrekcji. Dziękuję za modlitwę, ciężką odpowiedzialną pracę, dary materialne. Dzięki tym osobom budujemy na naszej podlaskiej i mazowieckiej ziemi wielkie wspólne dzieło.

Zatroskany o dobro Katolickiego Radia Podlasie, naszej diecezjalnej rozgłośni, a szczególnie o dalszy jej rozwój, zwracam się do Was, drodzy diecezjanie, o udzielenie Katolickiemu Radiu Podlasie wsparcia w postaci zbiórki na tacę podczas dzisiejszej mszy świętej. Rozumiejąc problemy, jakie przeżywa dzisiaj wielu z Was, wyrażam szczególną wdzięczność za zrozumienie potrzeb radia i wsparcie finansowe tej rozgłośni.

Z pasterskim błogosławieństwem:

BISKUP SIEDLECKI