Jubileusz konsekracji biskupiej Biskupa Henryka Tomasika

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, przypada 20 rocznica otrzymania z rąk bł. Jana Pawła II sakry biskupiej przez Księdza Biskupa Henryka Tomasika, Biskupa Radomskiego, który w latach 1992-2009 był biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

Z tej racji w niedzielę 13 stycznia 2013 r. o godz. 12.40, w rodzinnym mieście Jubilata – w Łukowie, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka odbędzie się celebracja Eucharystii, podczas której homilię wygłosi Pasterz Kościoła Siedleckiego Ksiądz Biskup Zbigniew Kiernikowski.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy Diecezjanie. Kapłanów zapraszamy do koncelebry, członków kapituł do udziału w Eucharystii w stroju chórowym lub koncelebrze.

Po zakończonej Eucharystii, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie, odbędzie się część artystyczna z możliwością osobistego złożenia życzeń Jubilatowi. Spotkanie zakończy wspólna agapa w budynku szkoły dla wszystkich uczestników uroczystości.

Do udziału w uroczystości wszystkich kapłanów i diecezjan zaprasza proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie ks. prałat Tadeusz Dzięga.

BISKUP HENRYK TOMASIK – urodził się dnia 4 stycznia 1946 r. w Łukowie. Sakrament chrztu św. otrzymał 27 stycznia tego samego roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. W tej parafii przystąpił też do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, w 1958 r. z rąk biskupa Mariana Jankowskiego przyjął sakrament bierzmowania, a w 1969 r. sprawował Mszę św. prymicyjną.

W swoim rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące im. T. Kościuszki. W latach 1963-1969 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym im. Benedykta XV w Siedlcach. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Mazura. Jako neoprezbiter rozpoczął pracę duszpasterską w parafii Radoryż Kościelny, gdzie przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza i prefekta.

W 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1974 r. uzyskał stopień magistra filozofii, a w 1984 r. obronił doktorat na podstawie rozprawy: „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły” napisanej pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Stycznia.

W latach 1974-2009 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, prowadząc wykłady z etyki, teodycei, filozofii religii, antropologii, psychologii i katolickiej nauki społecznej.

W 1975 r. został ustanowiony duszpasterzem młodzieży akademickiej w Siedlcach, pełniąc tę posługę aż do nominacji biskupiej. Angażował się także w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w Siedlcach, będąc jego współzałożycielem i pierwszym kapelanem oraz organizował Dni Kultury Chrześcijańskiej w Siedlcach. Przyczynił się do powstania Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, której był kierownikiem i przez wiele lat przewodnikiem grupy akademickiej .

Ksiądz Biskup Jan Mazur doceniając gorliwą i wszechstronną pracę mianował ks. Henryka Tomasika w 1989 r. kanonikiem honorowym, a w trzy lata później kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Siedlcach.

21 listopada 1992 r. został przez Ojca Świętego Jana Pawła II mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 r. z rąk papieża Jana Pawła II.

Od 19 stycznia 1993 r. Ksiądz Biskup Henryk Tomasik pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji, wspierając w rządach diecezją Biskupów Siedleckich: Jana Mazura, Jana Wiktora Nowaka i Zbigniewa Kiernikowskiego. W latach 1993-1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Teologicznego w Siedlcach. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w pracach zmierzających do beatyfikacji Błogosławionych Męczenników Pratulińskich oraz przygotowania wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Siedlcach, która miała miejsce 10 czerwca 1999 r.

Dnia 16 października 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Henryka Tomasika biskupem diecezji radomskiej. Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

Ksiądz Biskup w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni wiele funkcji. Jest przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży; członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Członkiem Rady ds. Rodziny, Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od wielu lat jest także odpowiedzialny za przygotowanie duchowe i organizacyjne oraz udział polskiej młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży, osobiście uczestnicząc w spotkaniach Jana Pawła II z młodzieżą w Manili, Paryżu, Rzymie i Toronto oraz Benedykta XVI w Kolonii, Sydney i Madrycie. Obecnie przygotowuje wyjazd polskiej młodzieży na XXVIII ŚDM do Rio de Janeiro, które odbędą się w lipcu 2013 r.