IX Sympozjum Liturgiczne Diecezji Siedleckiej

26 listopada w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się Dziewiąte Sympozjum Liturgiczne Diecezji Siedleckiej. Tematem tego Sympozjum będzie: Eucharystia – dar uzdalniający do czynienia daru z siebie.
PROGRAM:

9.30 – Otwarcie sympozjum – ks. Waldemar Mróz, Siedlce

9.40 – Sakrament nowego i wiecznego przymierza
– bp dr hab. Zbigniew Kiernikowski, prof. UMK

10.10 – Wczesnochrześcijańskie świadectwo o karmieniu się Eucharystią
– ks. prof. dr hab. Franciszek Drączkowski, Lublin

10.40 – Dyskusja

10.50 – Przerwa na kawę

11.10 – Składanie siebie w ofierze realizacją kapłaństwa powszechnego
– ks. dr Mateusz Czubak, Siedlce

11.40 – Przyjmowanie eucharystycznej mocy do wydawania siebie w życiu świętych
– o. Wojciech Giertych OP, Teolog Domu Papieskiego, Watykan

12.10 – Communio z Bogiem i braćmi dzięki Eucharystii – według sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – mgr lic. Dorota Franków, Siedlce

12.40 – Dyskusja

13.00 – Przygotowanie liturgii – katedra

13.15 – Eucharystia z Komunią świętą pod dwiema postaciami – katedra

14.30 – Agapa – Centrum Charytatywno-Duszpasterskie

Na Sympozjum zaprasza Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski

Czcigodni Bracia i Siostry,
Duchowni, Osoby konsekrowane i Wierni świeccy!

Jak co roku o tej porze zapraszam do udziału w Sympozjum Liturgicznym Diecezji Siedleckiej, które odbędzie się 26 listopada. Tym razem skorzystamy z gościnności Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach przy ul. Bpa Świrskiego 31.

Zakończyliśmy już cykl sześciu sympozjów poświęconych tematowi „Chrzest w życiu i misji Kościoła”, w którym zgłębialiśmy różne aspekty tego sakramentu. W tym roku nasze sympozjum liturgiczne będzie związane z kolejnym sakramentem chrześcijańskiego wtajemniczenia, z Eucharystią. Przypomnę, że w już w kwietniu 2005 roku podjęliśmy temat „Eucharystia świętowaniem Paschy Chrystusa i Kościoła”. Obecnie spojrzymy na Eucharystię jako na dar, który uzdalnia nas do czynienia daru z siebie. W przyszłym zaś roku zatrzymamy się nad ważną kwestią przygotowania do Pierwszej Komunii świętej.

Zapraszam do udziału w tym sympozjum jak zwykle przedstawicieli całej wspólnoty siedleckiego Kościoła – zarówno kapłanów, osoby konsekrowane, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, jak i wiernych świeckich. Proszę, aby z każdego dekanatu wydelegowano na sympozjum przynajmniej siedem osób. W skład wyznaczonego zespołu powinien wejść referent dekanalny ds. liturgii i jego świeccy pomocnicy oraz absolwenci Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej. Jeśli w dekanacie jest więcej osób zainteresowanych udziałem w sympozjum, proszę je również zaprosić, a liczbę dodatkowych uczestników podać do wiadomości Wydziału Duszpasterskiego. Będzie to dużym ułatwieniem w wymiarze organizacyjnym.
Do zaproszenia dołączam szczegółowy program sympozjum. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału w tym spotkaniu i przewidzenia czasu na uczestniczenie w całości programu, zwłaszcza w liturgii Eucharystii, która będzie sprawowana w katedrze, a potem we wspólnej agapie w sali Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcam, aby analogiczne sympozja zostały zorganizowane w rejonach: Biała Podlaska, Garwolin, Parczew, Siedlce, czy nawet w poszczególnych dekanatach. Ich celem ma być przekazanie treści tego diecezjalnego sympozjum wiernym z wymienionych rejonów, tak aby dotarły one do jak największej liczby diecezjan. Do przeprowadzenia tych sympozjów zapraszam, oprócz duszpasterzy, szczególnie świeckich katechetów.

Z pasterskim błogosławieństwem

Zbigniew Kiernikowski