Kościół w Polsce uroczyście zakończył Rok Kapłański

Wzorem kapłana pozostaje zawsze Chrystus Dobry Pasterz – powiedział w piątek kard. Józef Glemp w trakcie uroczystej Mszy św. wieńczącej Rok Kapłański w Polsce. Podczas liturgii sprawowanej w katedrze pw. św. Jakuba w Olszynie członkowie episkopatu Polski odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Prymas-senior podkreślił w homilii, że Chrystus Dobry Pasterz gotów był pozostawić wszystkie owce, by wyruszyć na poszukiwanie jednej i radował się z jej odnalezienia. Zaznaczył, że pozostaje On wzorem także dla dzisiejszych księży.

Kard. Glemp wskazywał przykłady polskich kapłanów, którzy, w ślad za Chrystusem, oddawali swoje życie za powierzoną im Bożą owczarnię. Wspomniał świętych: Wojciecha, Stanisława, Andrzeja Bobolę, 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej i ks. Jerzego Popiełuszkę. Zaznaczył, że także dziś zdarza się, iż kapłani ponoszą śmierć służąc w różnych częściach świata. Dodał, że wśród tych duchownych są także Polacy.

Kard. Glemp zauważył, że w posługę kapłańską, obok innych funkcji,
wpisana jest także posługa miłosierdzia wobec potrzebujących bliźnich, np. ofiar powodzi i innych kataklizmów.

Prymas-senior przypomniał, że polscy kapłani służą dziś nie tylko wiernym w kraju i na obszarach misyjnych, ale także 20 milionom Polaków rozsianych na całym świecie.

Z wdzięcznością i uznaniem mówił kard. Glemp o hierarchach obchodzących dziś jubileusze święceń kapłańskich: kard. Henryku Gulbinowiczu i bp. Julianie Wojtkowskim. Wspomniał m.in., że tuż po jego nominacji na Prymasa Polski, abp Gulbinowicz, ówczesny metropolita wrocławski, zaprosił go do siebie, by zapoznać młodszego stażem biskupa z wrocławską „Solidarnością”, światem pracy.

Prymas wspomniał także o wielkiej pracy duszpasterskiej obecnego metropolity warmińskiego, abp. Wojciecha Ziemby, który obchodzi 43. rocznicę święceń kapłańskich.

Podczas uroczystej liturgii polscy biskupi oraz pozostali duchowni koncelebrujący Mszę św. odnowili przyrzeczenia kapłańskie.