Liturgia Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki
Uroczystościom beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki, 6 czerwca w Warszawie, przewodniczyć będzie abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, specjalny delegat Benedykta XVI.
Liturgię na stołecznym Placu Piłsudskiego rozpocznie o godz. 11. 00 Litania do wszystkich świętych. Będzie ona śpiewana przez chór podczas procesjonalnego wejścia kapłanów.
Mszę św. rozpocznie abp Amato pozdrowieniem po łacinie. Krótkie wprowadzenie w szczególną tajemnicę tego dnia wygłosi metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.
Po akcie pokuty rozpoczną się uroczystości beatyfikacyjne. Abp Nycz w krótkich słowach, zwracając się do delegata Ojca Świętego, poprosi Benedykta XVI o „włączenie w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”. Następnie arcybiskup warszawski przedstawi życiorys ks. Popiełuszki, prezentujący koleje jego życia i męczeństwa.
Formułę beatyfikacyjną, w postaci listu apostolskiego Benedykta XVI przekaże najpierw w języku łacińskim prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, a następnie, w języku polskim odczyta ją abp. Nycz. Ojciec Święty potwierdza w nim, że spełniając życzenie arcybiskupa warszawskiego i licznych braci w biskupstwie, za radą Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, zezwala „aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi (….) przysługiwał tytuł Błogosławionego”.
Zaraz potem chór wykona uroczyste „Alleluja”. W tym czasie zostanie odsłonięty obraz beatyfikacyjny ks. Jerzego, namalowany przez Zbigniewa Kotyłłę. Po chwili do prezbiterium wejdzie procesja z relikwiami. Abp Amato odda cześć relikwiom, które zostaną złożone na niewielkim postumencie pod obrazem ks. Jerzego. Chór rozpocznie pieśń „Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”.
Po Ewangelii homilię wygłosi przewodniczący uroczystościom abp Angelo Amato. Główny celebrans rozpocznie kazanie w języku włoskim, a następnie zostanie ona przeczytana po polsku.
Na modlitwę powszechną złożą się wezwania za: Kościół na całej ziemi, Ojca Świętego, Ojczyznę – przechodzącą przemiany a także doświadczaną bolesnymi wydarzeniami, za świat pracy i środowiska, z którymi związany był ks. Jerzy oraz za sprawców śmierci ks. Popiełuszki.
Modlitwa eucharystyczna, prowadzona przez abp. Amato odmówiona zostanie po łacinie.
Po Komunii św., którą na placu rozdawać będzie kilkuset kapłanów, chór odśpiewa ”Ave verum” Mozarta. Na uwielbienie całe zgromadzenie zaśpiewa „Te Deum”.
Przed błogosławieństwem końcowe słowo wygłosi abp Kazimierz Nycz.
Pontyfikalnego błogosławieństwa udzieli abp Angelo Amato. Po rozesłaniu rozbrzmi na placu pieśń: „My chcemy Boga”.
Program uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki
Uroczystość Beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki w Święto Dziękczynienia
7.00 – Otwarcie sektorów dla wiernych
9.00-10.30 – Program religijno-artystyczny
10.45 – Wejście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wciągnięcie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej i flagi Watykanu, hymny państwowe
11.00 – 13.30 Msza święta beatyfikacyjna
Uroczystości przewodniczy delegat Ojca św. Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Zaproszone są najwyższe władze państwowe, przedstawiciele Parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i z zagranicy.
Mszę św. koncelebrować będzie 120 biskupów i ok. 1300 kapłanów. Msza św. rozpocznie się odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki i wniesieniem relikwii nowego Błogosławionego.
Procesyjne przeniesienie relikwii Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie
14.00 – Wyjście procesji z Placu Piłsudskiego
Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego uformuje się szyk procesji i nastąpi uroczyste przeniesienie relikwii nowego Błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach trasy kolumnie pielgrzymkowej towarzyszyć będą orkiestry: Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczych Straży Pożarnych. Relikwie, niesione przez przedstawicieli parafii i środowisk, powitają mieszkańcy parafii leżących na trasie pielgrzymki. Do udziału w procesji zaproszeni są wszyscy uczestnicy uroczystości beatyfikacyjnych.
Trasa procesji (12 km):
PL. PIŁSUDSKIEGO – KRÓLEWSKA – KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE – NOWY ŚWIAT
– PL. TRZECH KRZYŻY – AL. UJAZDOWSKIE – BELWEDERSKA – GAGARINA – CZERNIAKOWSKA – POWSIŃSKA – WIERTNICZA – PRZYCZÓŁKOWA – KLIMCZAKA – KARD. HLONDA
Pola Wilanowskie
15.00 – Wypuszczenie w niebo baloników „Dziękuję”
Radosne oczekiwanie na przyjście relikwii: festiwal muzyki chrześcijańskiej, miasteczko zabaw i rekreacji dla dzieci, spotkanie z abp. Kazimierzem Nyczem i gościem specjalnym – o. Leonem Knabitem
18.00 – Nabożeństwo na zakończenie procesji
– uroczyste wprowadzenie do Panteonu Wielkich Polaków
– indywidualna modlitwa