ADWENT 2020 – już blisko…

Adwent 2020 – kiedy się rozpoczyna i co właściwie oznacza?
Adwent to czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Nazwa ta wywodzi się z łacińskiego słowa „adventus” oznaczającego przyjście. Okres ten przypomina oczekiwanie na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa w roli triumfującego nad złem sędziego ludzkości. W Kościele Katolickim podczas trwania adwentu obchodzi się msze o wschodzie słońca odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny, która przyjęła nowinę zapowiadającą narodziny Zbawcy od archanioła Gabriela. Wówczas kapłan prowadząc nabożeństwo ma na sobie fioletowy ornat symbolizujący czas pokuty. Adwent 2020 rozpoczyna się w niedzielę dwudziestego dziewiątego listopada i trwa do wigilii Bożego Narodzenia – dwudziestego czwartego grudnia, co wypada w czwartek. Wówczas katolicy w Polsce rozpoczynają obchody dnia przyjścia na świat Pana Jezusa. W wielu domach adwent 2020 będzie tradycyjnie celebrowany z pomocą kalendarzy adwentowych umilających okres oczekiwania, jednak symboli tego wyjątkowego czasu jest naprawdę wiele. Każdy z nich ma znaczenie, które pomaga przygotować się chrześcijanom do Świąt, do których obchodów podchodzi się niezwykle poważnie.

Najważniejsze symbole adwentu – co oznaczają?
Adwent 2020 jak w każdym poprzednim roku będzie uhonorowany z wykorzystaniem ważnych dla chrześcijan symboli. Pierwszym z nich i jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest wieniec adwentowy. Wykonuje się go z gałązek choinki, umieszczając w okręgu cztery świece nawiązujące do niedziel adwentu. Co ciekawe, każda z nich posiada dodatkowe znaczenie – są to kolejno pokój, wiara, miłość i nadzieja.O symbolice wieńca można powiedzieć więcej – zielone gałązki oznaczają życie, światło świec – nadchodzącą Światłość, a sam kształt okręgu – powracający cykl życia. Wspomniany wcześniej kalendarz adwentowy pomaga natomiast w odliczaniu dni do Świąt Bożego Narodzenia. Dość oczywistym symbolem są także lampiony adwentowe nawiązujące do przypowieści o roztropnych pannach oczekujących Oblubieńca. W wielu katolickich parafiach pojawia się również wędrująca figura Matki Bożej przyjmowanej do domu dziecka, którego serduszko z wypisanymi dobrymi uczynkami zostało wylosowane przez księdza. Symbolem Maryi Panny, której cześć kultywuje się w czasie porannych mszy jest świeca roratna. Jak widać, każdy z symboli adwentu ma znaczenie, które uwydatnia wyjątkowość tego okresu.

Adwent 2020 – jak prawidłowo przygotować się do oczekiwania na Chrystusa?
Adwent powinien być dla chrześcijan czasem radości, ale i zadumy. To właśnie wówczas powszechnie przywołuje się zapowiedź Zbawcy o swoim ponownym przyjściu w celu sądzenia ludzkości i ostatecznego zwycięstwa nad złem. Bez wątpienia, okres adwentu wzmacnia w wiernych pamięć o obietnicach Pana. Dlatego tak istotne jest prawidłowe jego przeżycie. Wyrazem szczerej wiary jest oczywiście udział w nabożeństwach – roratach oraz rekolekcjach. W wielu katolickich domach stosuje się także kalendarze adwentowe, dedykowane zwłaszcza najmłodszym – w ten sposób uświadamia się ich o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Jednak, takie praktyki w czasie adwentu dotyczą również dorosłych. Kilkutygodniowy okres wieńczy Wieczerza Wigilijna, która w polskich domach początkuje obchody Narodzin Pana, do których bezpośrednie przygotowania rozpoczynają się około tygodnia wcześniej. Warto dołożyć wszelkich starań, aby adwent 2020 był czasem pełnym dobrych uczynków wobec bliźnich, co wzmocni wartości, w jakich wychowują się chrześcijanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*